logo

•• Dopekané pečivo ••
 

Množstvo pečiva na pultoch slovenských obchodných reťazcov patrí do kategórie takzvaného dopekaného pečiva. Podľa zákona musí byť takéto pečivo v predajni riadne označené, aby sa mohol nakupujúci bez problémov dozvedieť, či kupuje dopekané alebo čerstvé pečivo. Podľa odhadov je každý piaty predaný pekárenský výrobok najprv zamrazeným polotovarom.

Medzi dopekané pečivo patria väčšinou kaiserky, bagety, ciabatty, croissanty, taštičky, pletence či kapsičky.

Hoci u nás dopekané pečivo funguje len pár rokov, vo svete nie je žiadnou novinkou. Koncept dopekaného pečiva vznikol v Spojených štátoch amerických na prelome 50. a 60. rokov dvadsiateho storočia.

Predajcovia za najväčšiu výhodu takéhoto pečiva pokladajú chrumkavosť, teplotu a čerstvosť, pretože ho môžu dopekať niekoľkokrát za deň. Dopekanie pečiva tiež umožňuje ponúkať zákazníkom širší sortiment.

Dopekané pečivo sa vyrába veľmi podobne ako to čerstvé. Jediný rozdiel je v tom, že v určitej výrobnej fáze (pri 80% pečenia) je výrobok veľmi rýchlo šokovo zamrazený, hygienicky zabalený a prepravený do predajne. Pred prevozom prechádza pečivo ešte kontrolou kvality. Kontrolujú sa merateľné parametre - hmotnosť, priemer, výška a iné. Okrem toho sa testujú aj senzorické parametre, ktorými sú napríklad chuť, vôňa či vzhľad. V predajni prebieha dokončovacia fáza - dopekanie v pekárskej peci, väčšinou priamo pred očami zákazníkov.

Neexistuje výskum, ktorý by hovoril o škodlivosti či nekvalite dopekaného pečiva. V niektorých testoch dokonca dosiahlo lepšie výsledky ako pečivo čerstvé. V porovnaní s čerstvým pečivom si dopekané udržalo striedok dlhšie mäkký.

Keď doma nestíhame zjesť pečivo, zvykneme ho skladovať v mrazničke. Takto sa môže zaobchádzať aj s dopekaným pečivom, ktoré už raz bolo zamrazené (pred dopekaním). Pri opätovnom zamrazení v domácnosti v pečive kryštalizuje škrob, z ktorého sa stane takzvaný rezistentný škrob. Rezistentný škrob sa v ľudskom organizme správa ako vláknina, a je teda pre telo prospešný. Neodporúča sa však pečivo rozmrazovať v mikrovlnej rúre, ale nechať ho odležať prirodzene. Pri takomto rozmrazovaní si zachová práve prospešný rezistentný škrob.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...